Skocz do zawartości

Witaj na Torrent Invite

Witamy serdecznie i zapraszamy na torrentinvite.org.


Uwaga! Maile z aktywacją często nie dochodzą na wp, onet, interia, yahoo. Nie otrzymałeś maila? Sprawdź spam.

Zanim cokolwiek napiszesz na forum zapoznaj się z Regulaminem, forum informacyjnym oraz zasadami działów. Jest to Twój bezwarunkowy obowiązek jeśli chcesz należeć do naszej społeczności.


Dzięki rejestracji i odpowiednim rangom uzyskasz:
 • Dostęp do zaproszeń.
 • Dostęp do ukrytych for.
 • Możliwość uczestniczenia w życiu forum.
 • Shoutbox, System gier, Irc, TI Tube
 • Skracacz linków
 • Hosting grafik
 • Baza zaproszonych.
Guest Message by DevFuse
 

Największe firmy technologiczne razem walczą z amerykańską polityką podsłuchów

- - - - -

Stary temat!
Guest, ostatni post w tym temacie napisano więcej niż 90 dni temu! Czy nie lepiej napisać nowy temat zamiast bawić się w archeologa? :)


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1
ON   sonieczka

sonieczka

  Kropelka Marzeń

 • TI Staff

 • Punkty reputacji: 107

 • 2395 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Skąd:Polska Centralna

Cytuj

Największe firmy technologiczne razem walczą z amerykańską polityką podsłuchów

Osiem czołowych firm technologicznych stworzyło koalicję i apelują do amerykańskich władz o zmianę polityki "podsłuchowej"
Google, Microsoft, Apple, Facebook,Twitter, Yahoo!, LinkedIn i AOL stworzyło sojusz Reform Government Surveillance. Wystosowali list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy oraz amerykańskich kongresmenówPiszą w nim:

"Rozumiemy, że rząd ma obowiązek ochraniania obywateli. Jednakże ujawnione latem praktyki [podsłuchów] pokazały pilną konieczność zmiany sposobów zbierania informacji na całym świecie. W wielu krajach równowaga zbyt daleko przesunęła się na korzyść państwa, oddalając się tym samym od praw jednostki, które to prawa są zagwarantowane w konstytucji. To podważa wolność, którą wszyscy miłujemy. To czas na zmiany.

Z naszej strony jesteśmy skupieni na zapewnieniu bezpieczeństwa danych użytkowników - rozwijając technologie szyfrowania danych i odrzucając wnioski władz [o udostępnienie informacji o użytkownikach], dopóki nie są one uprawnione i w pełni uzasadnione.

Apelujemy do Stanów Zjednoczonych o objęcie przewodnictwa i wprowadzenie reform, które sprawią, że podsłuchy prowadzone przez rząd zostaną ograniczone przez prawo, proporcjonalne do ryzyka, przejrzyste i poddane niezależnemu nadzorowi. Pełny spis zasad, które wspieramy, jest dostępny na Reform Government Surveillance.

Te zasady to:

1. Ograniczenie władzy rządu do zbierania danych o użytkownikach. Rządy powinny skodyfikować zasady występowania o dane użytkowników, nie powinny gromadzić danych na masową skalę, a tylko w odniesieniu do konkretnych przypadków (osób ).

2. Nadzór i odpowiedzialność. Agencje wywiadowcze powinny gromadzić informacje w ramach jasnych ram prawnych, a ich uprawnienia winny być poddane kontroli przez niezależny sąd.

3. Przejrzystość w sprawie rządowych żądań. Podmioty powinny móc publikować informacje o tym, ile żądań otrzymały oraz jakich danych dotyczyły. Rząd również powinien publikować takie informacje

4. Uszanowanie wolnego przepływu informacji. Rząd nie powinien ograniczać dostępu do informacji legalnie dostępnych poza granicami kraju. Rząd nie może zmuszać przedsiębiorstwa do lokowania działalności w granicach danego kraju

5. Avoiding Conflicts Among Governments. Rząd powinien wypracować zasady udostępniania danych innym krajom oraz żądania ich udostępnienie przez nie."

Rewelacje Snowdena

W czerwcu Edward Snowden analityk pracujący dla amerykańskiego wywiadu zaczął ujawniać dane dotyczące skali podsłuchów i zbierania informacji przez amerykańską agencję wywiadowczą National Security Agency (NSA). Miała ona gromadzić dane o połączeniach telefonicznych użytkowników czy czytać dane z serwerów największych firm komputerowych m.in. dzięki programowi PRISM. Jak się okazało, podobne nasłuchy prowadziły służby wywiadowcze innych państw, m.in. brytyjski GHCQ. Sam Snowden najpierw uciekł do Hongkongu, by następnie znaleźć azyl polityczny w Rosji. Co jakiś czas upublicznia kolejne informacje o skali podsłuchów. Najczęściej współpracuje przy tym z redakcją "The Guardian", ale też "Der Spiegel", "Washington Post czy z brazylijskim dziennikiem "O Globo".

"Spiegel" opisywał na przykład, jak służby wywiadowcze podsłuchiwały przywódców UE podczas unijnych szczytów, ale też pracowników ambasady UE w Waszyngtonie.

Przez rewelacje Snowdena zagrożone były negocjacje umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi.

Zaczyna się walka o internet?

Jak podkreśla komentator BBC Rory Cellan Jones fakt, że ośmioro gigantów technologicznych, którzy rywalizują ze sobą, zjednoczyło się, pokazuje, jak silni się czują. Odzwierciedla to przy tym wolnościowe idee przenikające Dolinę Krzemową. Stoją jednak za tym także aspekty biznesowe. Na całym świecie klienci i rządy zaczęli pytać » czy bezpieczne jest korzystanie z amerykańskich technologii «”. Zwrócił już na to uwagę Microsoft, który stwierdził: „Ludzie nie będą korzystali z technologii, której nie ufają”. Firmy takie jak: Google, Microsoft, Apple, Facebook czy Twitter szczyciły się bezpieczeństwem danych ich klientów. Teraz muszą przyznać, że rządy miały szeroki dostęp do informacji klientów. I dlatego używają szyfrowania danych, by naprawić dziury we własnych systemach obronnych”.

Jones dodaje: "Nie oczekujmy jednak, że agencje wywiadowcze nic nie będą robiły. Zapowiada się długa walka pomiędzy szpiegami a Doliną Krzemową o to, kto kontroluje internet".

Z kolei komentator "Guardiana", Jeff Jarvis zauważa, że pod listem nie podpisały się ani firmy telekomunikacyjne, które współpracowały z NSA (Verizon, AT&T, Level 3). Nie ma wśród sygnatariuszy także Amazona, eBaya czy producenta sprzętu Cisco.


wyborcza.biz

Hehehe :P dobre dobre.#2
ON   MrFame

MrFame

  Evel Knievel

 • TI Staff

 • Punkty reputacji: 356

 • 6703 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Skąd:@TI
Problem w tym, że firmy z terenu USA już na starcie mają przerąbane bo służby mogą te dane pozyskać machając papierkiem z napisem "Bezpieczeństwo Narodowe" i nikt nie może w takiej sytuacji odmówić bo to jest w hierarchii ważności nr 1 w Stanach. Wszystko inne jest mniej ważne, już był przypadek w którym skazano dziennikarza na karę więzienia bo nie ujawnił źródła przecieku, a sąd nakazał mu złamać odwieczną zasadę nieujawniania źródła kierując się bezpieczeństwem narodowym. Na takie firmy można zakładać tzw. gag order czyli zakaz ujawniania i komentowania, że taki fakt miał miejsce. W ten sposób nikt nigdy się nie dowie, że firma musiała te dane służbom udostępnić.

Inny sposób to delikatne wywieranie wpływu na firmy aby instalowały luki albo backdoor'y w swoim oprogramowaniu. Przykład udany: w systemie BSD istniała luka, autor zrobił ją na życzenie FBI. Przykład nieudany: próba zmuszenia MS do zainstalowania luki w BitLockerze. MS się nie ugiął, a sprawa wyciekła. Ile takich prób było skutecznych i nie ujawniono ich do dnia dzisiejszego, nie wiadomo.

Sposób trzeci to na brutala, czyli jak ujawnił Snowden służby wpinały się bezpośrednio w węzły sieci wewnętrznych firm i korporacji i zwyczajnie kradły strumienie danych, a na użyteczne informacje przerabiali to w NSA.

#3
OFF   Nashael

Nashael
 • Offline

 • Punkty reputacji: 38

 • 860 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Zobacz postsonieczka, o 10 grudzień 2013 - 07:54, powiedział:

Osiem czołowych firm technologicznych stworzyło koalicję i apelują do amerykańskich władz o zmianę polityki "podsłuchowej"
Google, Microsoft, Apple, Facebook,Twitter, Yahoo!, LinkedIn i AOL stworzyło sojusz Reform Government Surveillance.
"Przyganiał kocioł garnkowi"Stary temat!
Guest, ostatni post w tym temacie napisano więcej niż 90 dni temu! Czy nie lepiej napisać nowy temat zamiast bawić się w archeologa? :)0 użytkowników przegląda to forum

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników


.